Kutsetunnistustele ülemineku muudatused jõustusid 2024. aasta alguses koos üleminekuperioodiga.
Seega kaotatakse kompetentsiklassid A ja B ning nende asemele kehtestatakse kutsekvalifikatsioonide süsteem elektrikute kutsetasemetega 3-5 ja elektriinseneridel 6-8.
Kutsetunnistustele ülemineku olulised kuupäevad:
Kehtib 1. jaanuar 2026: kvalifikatsioonitunnistuste taotlusi enam vastu ei võeta ja tegevuse jätkamiseks on vaja vastavat kutsetunnistust.
Alates 1. jaanuarist 2031: oma pädevust elektrienergeetika valdkonnas saate kinnitada ainult kutsetunnistusega, mis sisaldab lisaks spetsialiseerumisele ka tööosi koos valikpädevustega. Elektripaigaldus- ja hooldustöid võivad teha ainult vastavat kutsetunnistust omavad isikud.
Elektrikute ametikohad jagunevad sarnaselt eelmisele (sisetööde ja elektrijaotusvõrkude elektrikud) kaheks – ehitus- ja võrguelektrikud. Uue regulatsiooni tulemusena oli vaja leida võimalusi kutsetunnistuseta töötavatele elektrikutele tegevusloa saamiseks. Kutseõppe läbinud elektrikud saavad taotleda vastavalt 4. või 5. taseme elektriku kvalifikatsiooni. 3. taseme elektriku kvalifikatsiooni saavad taotleda tööturul töötavad elektrikud, kes ei ole läbinud kutseõpet ja omavad põhiharidust ning 3. kutsetaseme omanikul on lubatud töötada ainult elektriku juhendamisel. kõrgema taseme elektrik.
Samuti on kaks elektrotehnika eriala: elektrivõrgud ja -süsteemid ning elektripaigaldised hoonetes. Erialad jagunevad omakorda valitud kompetentsidega erinevatesse tööosadesse, mille puhul tuleb pädevused kinnitada kutsetunnistuse taotlemisel koos nn teadmiste eksami sooritamisega. Kutse taotlejad, kes ei vali ühtegi tööosa, saavad elektriinseneri kutse ilma õiguseta töötada elektripaigaldiste vastutava isikuna.
Eesti Elektripaigaldustööde Alal Ettevõtjate Liit korraldab kutsete esitamist 3-5 kutsetaseme elektrikutele. Kutse väljastamise protsess on kirjeldatud elektripaigaldaja ja automaatika kutse andmise korras, mis on kinnitatud Energeetika-, Mäe- ja Keemiatööstuse Kutsenõukogu poolt ja millega on võimalik tutvuda siin koduleheküljel. Eesti Elektritööstus. Ettevõtjate Liit töötab vajaliku info ja kontaktidega.
Tase 6-8 elektriinseneri kutse taotlemisel kehtib Energeetika-, Mäe- ja Keemiatööstuse Kutsenõukogu poolt kinnitatud Eesti Elektriseltsi Kutsekomisjoni kutse andmise kord. Kõik nõuded ja vormid, mis tuleb kutse taotlemiseks täita, avaldatakse Seltsy Electric Power Industry veebisaidil koos vajalike kontaktidega, et lahendada tekkivaid probleeme.
Kõige keerulisem küsimus muutuse kavandamisel oli, mis saab nendest volikirjaomanikest, kelle haridustase ei võimaldanud üleminekuajal koheselt kvalifitseeruda elektriinseneri kutsele? Sel juhul saab kandideerida 5. kategooria ehituselektriku või võrguelektriku ametikohale.
Lisateavet leiate siit